Čo je to rekuperácia
LUFŤÁCI RADÍ …
Na čo je dobré vetranie s rekuperáciou?
Najprv si vysvetlíme, čo vlastne rekuperácia vo vzduchotechnickom svete znamená:
Termín rekuperácie používaný pri systéme vetrania budov je synonymum spätného získania tepla. Tzn. že pri vetraní využívate energiu vzduchu (ktorú pri ventilácii oknami pustíte von) na to, aby ste si predhriali vonkajší čerstvý vzduch, ktorý privádzate do domu.
Vďaka tzv. účinnosti rekuperácie čerstvý vonkajší vzduch, ktorý si púšťate domov, nemá vonkajšiu teplotu (napr. -5°C), ale prijateľných napr. 16°C (pri interiérovej teplote okolo 20°C). Rekuperátor si možno jednoducho predstaviť ako výmenník (plastový alebo hliníkový), cez ktorý prúdi prívodný a odvodný vzduch opačným smerom a každý svojou cestou, tak aby sa nestretli. Teplo si odovzdajú vďaka teplosmennej ploche, ktorá je medzi týmito prúdmi vzduchu.
Viac o rekuperátore a účinnosti sa dočítate v našom článku tu .
Všeobecne panuje názor, že vetranie s rekuperáciou je pevne späté s akousi úsporou a že sa jedná o technológiu iba pre pasívne domy. Ďalším mýtom je, že majitelia domov, ktoré sú vybavené vetraním s rekuperáciou, si nemôžu otvoriť okná a že žijem v akom si umelom skleníku.
Podľa nášho názoru sú najväčšie výhody v systéme rekuperácie vzduchu v tomto:
1) Dostatok čerstvého vzduchu po celý rok a rýchle zbavenie pachov
Aby sme mali doma dostatok čerstvého vzduchu, nemusíme chodiť každé 2 hodiny otvárať okno. Pri rekuperačných systémoch sa o toto postará vetracia jednotka. Všetky pachy zmiznú do pár minút.
2) Redukcia vlhkosti pri problémových stavbách
Celý systém predovšetkým v zimnom období výrazne redukuje vzdušnú vlhkosť, rovnako ako kondenzáciu na stenách a tým aj plesne. Keďže nie je žiadna časť stien výrazne ochladzovaná ako pri otvorenom okne, nie je problém ani s týmto typom kondenzácie.
3) Čistý vzduch pre alergikov av miestach s polietavým prachom
Ako mať doma čerstvý vzduch, keď vonku lietajú peľ alebo polietavý prach (Ostrava a ďalšie veľké mestá)? Keďže sú jednotky vybavené kvalitnému filtrami, tak máte pod svojou kontrolou, čo dýchate a je len na Vás čo si domov pustíte.
(článok o filtrácii tu )
4) Úspora energií/tepla
Pokiaľ ste doteraz pravidelne nevetrali (tzn. v pravidelných intervaloch neotvárali okná) tak po inštalácii vetrania s rekuperáciou na ďalšej faktúre zrejme nižšiu čiastku za vykurovanie nenájdete. Pokiaľ by ste však pravidelne vetrali, tak aby ako vyvetrá rekuperačná jednotka, potom by bol rozdiel v zimnom období podstatný.
5) Zníženie koncentrácie radónu
Vetranie s rekuperáciou s ľahkým pretlakom je snáď jediným vhodným typom vetrania pre domy s týmto problémom.
...
Mýty o rekuperácii:
1) Hučí to a fúka ľuďom na hlavu.
Nové, dobre navrhnuté a prevedené systémy vetrania s rekuperáciou rozhodne nie sú hlučné. Pokiaľ nestojíte pri jednotke alebo nestrkáte hlavu 30 cm k výustke, tak si vôbec nevšimnete, že je systém spustený. To platí aj o vnímaní prúdenia vzduchu.
2) V rúrkach rastú plesne
Častá predstava laikov. Vzhľadom na to, že všetok vzduch je filtrovaný a značne odvlhčený, tak sa do prívodného potrubia žiadne nečistoty nedostanú.
Moderné systémy vybavené antibakteriálnou vrstvou.
Keďže systémy čistíme, tak vieme, že so vzduchom, ktorý je správne filtrovaný problémy nie sú takmer nikdy. Potrubie, ktorým je vzduch odvádzaný je väčšinou znečistené pri kuchyniach, kvôli nesprávnemu používaniu digestorov. Nič sa však nedeje, pretože vzduch v tomto potrubí mieri smerom z domu as prívodným vzduchom sa fyzicky nestretne.
4) Rekuperácia je len pre pasívne domy
Toto je úplne mylná predstava. Pokiaľ bývate v akomkoľvek dome, ktorý je zateplený a má nové okná, je vetranie s rekuperáciou veľmi užitočné a zdravé ako pre Vás, tak pre Vašu peňaženku.
5) Vetranie s rekuperáciou je nadštandard a zbytočný luxus
Zvláštne je, že v našom živote dbáme o to, čo jeme, čo si obliekame, čím jazdíme, ale o to, čo 24h denne dýchame, sa veľmi nezaujímame. V základných variantoch je možné zaobstarať vetranie bytu od 60 000Kč a vetranie rodinných domov v horizonte 75 000 - 120 000Kč. Ročné náklady sú 3-5 000Kč. A životnosť systému okolo 30 rokov.
Posledná editácia: 13.12.2021