Filtre na rekuperáciu
PREČO SÚ VZDUCHOVÉ FILTRE V REKUPERAČNÝCH JEDNOTKÁCH DÔLEŽITÉ
A) CHRÁNI NAŠE DÝCHACIE CESTY
Kvalitu privádzaného vzduchu môžete čiastočne ovplyvniť typom zvoleného filtra pre prívod, v prípade zdravotných problémov (alergia, astma atď.) jednoducho pustíte do domu taký čistý vzduchu, aký pre svoje pľúca potrebujete.
B) CHRÁNI REKUPERÁTOR A OSTATNÉ ČASTI JEDNOTKY
Rekupačná jednotka by bez kvalitnej filtrácie ťažko prežila viac ako pár týždňov, upchatý rekupeátor, poškodené ložiská a pod. sú výsledkom nedbalej starostlivosti o filtre v rekuperačnej jednotke.
C) CHRÁNI ČISTOTU PRÍVODNÉHO POTRUBIA
Pokiaľ sa dobre staráte o filtre, Vaša jednotka je ako zrkadlo, tak sa nemusíte báť ani hygieny prívodného potrubia. Interval čistenia prívodného potrubia tak môžete slúžiť až o niekoľko rokov.
Výmena filtrov u rezidenčných rekuperačných jednotiek
Všetky filtre v jednotke by sa mali meniť približne každých 2-6 mesiacov. Interval závisí od okolitých podmienok. Jednotka by mala byť v trvalej prevádzke. Pokiaľ nedochádza k výmene vzduchu, na povrchu filtrov by sa mohli množiť mikróby. Pokiaľ by bolo zariadenie odpojené na dlhšiu dobu, potom je nutné filtre vymeniť. Všetky typy jednotiek majú dnes funkciu signalizácie pre interval výmeny filtra.
Kde kúpiť filtre a koľko stojí?
Ku všetkým nami ponúkaným vetracím jednotkám s rekuperáciou tepla Vám ponúkame filtre a filtračné tkaniny. Filtračné tkaniny sú vhodné do filtrboxov aj do vzduchotechnických jednotiek. V prípade, že ste v našom výbere nenašli Vami hľadaný produkt radi Vám ho individuálne naceníme.
Tu si pohodlne vyberte vhodný filter na našom eshope podľa typu jednotky alebo stupňa filtrácie.
(https://www.luftujeme.sk/filtre/#)
Ako vyzerá vzduchový filter v rekuperačnej jednotke po niekoľkých mesiacoch?
Filtre rekuperačnej jednotky pre rodinný dom po 2 mesiacoch prevádzky - vľavo filter G4 a M5 prívodný, hore G4 odvodný a vpravo pre porovnanie nová čistá sada.
Triedy filtrácie alebo aký filter vybrať
G3+G4 |
Účinné proti peľu a zvieranému prachu - základná filtrácia - dostatočná pre odvodný filter (smer z domu pred rekuperátorom) a často aj prívodný filter ak nie ste alergici, astmatici atď. |
F5+F6 novšie označenie M5 + M6 |
Málo účinné proti sadzím, olejovej hmle a tabakovému dymu a dymu z technologických procesov, čiastočne účinné proti výtrusom a baktériám. Filtre sú vhodné pre prívodný vzduch (často ako druhá filtrácia za G3 alebo G4). Filtre môžu byť vo forme tkaniny. |
F7 |
Účinné proti baktériám, výtrusom, čiastočne účinné proti sadzím, olejovej hmle, tabakovému dymu, dymu z technológ. prevádzok. Filtre vhodné pre prívodný vzduch (často ako druhá filtrácia za G3 alebo G4). Filtre nie sú vyrábané vo forme tkaniny, obvykle nutné zakúpiť s rámčekom. Ideálne osadiť ako vreckové alebo skladané. |
F8+F9 |
Veľmi účinné proti sadzím, olejovej hmle, tabakovému dymu, dymu z technologických procesov, baktériám. V rezidenčnom sektore (rekuperačné jednotky pre rodinné domy atď.) sa tieto filtre bežne nepoužívajú. |
Všeobecne odporúčame filtre G4 pre prívod aj odvod. V prípade pobytu alergika alebo astmatika odporúčame rozšíriť filtráciu o ďalší stupeň, najčastejšie F5 (M5) alebo F7. Pokiaľ jednotka neumožňuje dvojitú filtráciu, je možné predsadiť špeciálny filtračný box , kde umiestňujeme filter G4 a jemnejší filter vkladáme do jednotky.
Ak bojujete aj s pachmi je možné použiť aj uhlíkový filter , ktorý podľa typu znečistenia však môže ale nemusí pomôcť.
Filtre vo Vašej jednotke majú možno staršie označenie, preto tu uvádzame porovnávacie tabuľky pre lepšiu prehľadnosť:
Porovnávacia tabuľka tried filtrácie podľa rôznych noriem:
Zdroj: http://www.elektrodesign.cz/web/cs/web/ke-stazení/teória-vzťahy-vzorce
Nová norma:
Smogová situácia a polietavý prach?
Prach vzniká neustále. Vzniká v interiéri, ale predovšetkým v exteriéri. Prachové častice sa nám celý život usadzujú v dýchacích cestách. Častice menšie ako 10 µm (PM10) sa môžu usadzovať v prieduškách a spôsobovať vážne zdravotné problémy. Častice navyše často obsahujú adsorbované karcinogénne zlúčeniny. Inhalácia PM10 poškodzuje hlavne kardiovaskulárny a pľúcny systém. Dlhodobá expozícia znižuje dĺžku dožitia a zvyšuje dojčenskú úmrtnosť. Môže spôsobovať chronickú bronchitídu a chronické pľúcne choroby. Znečistenie prachovými časticami v súčasnosti patrí k hlavným problémom kvality ovzdušia v Českej republike, na to reagovala nedávno aj vláda so sprísňujúcim nariadením, ktoré napr. obmedzuje vjazd automobilov do miest.
V rámci projektu Clear Air For Europe vykonala Holandská agentúra pre hodnotenie životného prostredia výskum v 30 veľkých európskych mestách. Z hľadiska znečistenia ovzdušia prachom vyhodnotila ako najhoršiu situáciu v Prahe. Ostravsko a Karvinsko sú ďalšie oblasti, kde sú limitné koncentrácie často prekračované…
Prachové častice PM10 pritom zachytávajú aj tie najzákladnejšie filtre (G4), minimálne tieto filtre sú teraz obsiahnuté vo všetkých vetracích jednotkách s rekuperáciou tepla!
Posledná editácia: 10.3.2019