Ako vybrať čidlá pre systém vetrania s rekuperáciou
Často dostávame od klientov otázky ohľadom toho, aké čidlá majú použiť alebo či čidlá vôbec majú zmysel. V tomto článku sa pozrieme podrobnejšie na samotné čidlá aj na najčastejšie otázky s nimi spojenými, a to sú:
Prečo používať čidlá na riadenie vetrania v rodinnom dome?
Na základe nameraných hodnôt z čidiel sme schopní presne a plynule riadiť výkon rekuperačnej jednotky tak, aby hodnota kontrolovanej veličiny zostala v nastavených medziach.
Ďalšou a zrejme najväčšou výhodou riadenia pomocou čidiel je úplná automatizácia riadenia celého systému . Od prvotného nastavenia beží systém bez zásahu klienta. Klient si teda musí strážiť iba výmenu filtrov, prípadne nutný servis a čistenie celého systému.
Výber čidla
Vo vetracom systéme nám čidlá väčšinou strážia hodnotu veličín, ktoré chceme držať v určitej medzi.
Najčastejšie používané čidlá v systémoch vetrania s rekuperáciou rodinných domov:
- CO 2 (oxid uhličitý) – koncentrácia CO 2 sa udáva v jednotkách ppm (Parts Per Milion)
Sú všeobecne označované ako čidlá vydýchaného vzduchu . RH (relatívna vlhkosť) - relatívna vlhkosť sa vyjadruje v percentách.
Chráni domácnosť pred plesňami.VOC (organické prchavé látky)
Riešia nebezpečné látky unikajúce z nábytku, z varenia, produkty metabolizmu živých organizmov, bio-odpadové látky alebo výpary z najrôznejších materiálov, chemikálií, čistiacich prostriedkov či z iných technologických procesovRadón (karcinogénne látky, silne rádioaktívny plyn) - meria sa Bq/m 3
Určujú intenzitu vetrania na riedenie radónu alebo dávajú informácie o nutnosti zapnúť pretlakový mód – vždy konzultujte s projektantom.Teploty (pomáhajú udržať teplotu podľa predstáv užívateľa) – vyjadruje sa v °C
Využívajú sa predovšetkým na správne nastavenie by-passu (obtoku) rekuperátora u jednotiek s protiprúdovým rekuperátorom alebo na riadenie ohrievačov a chladičov v systéme vzduchotechniky.Kombinácia čidiel (VOC+RH, VOC+CO2)
Je veľmi užitočná ak sa chceme chrániť pred viacerými škodlivinami naraz .
Okrajovo používané čidlá:
Prach (monitoruje polietavé častice vo vzduchu)
Cigaretový dym
Únik chladív
Umiestnenie čidla
Aby čidlo dobre fungovalo, musíme ho vhodne umiestniť.
Čidlá môžu byť:
Priestorová – vhodná pre domácnosti, najčastejšie používaný typ
Potrubné (kanálové) – menej časté prevedenie, od ktorého sa v tomto segmente vzduchotechniky skôr ustupuje.
Priestorové čidlá CO 2
Sledovanie hodnoty koncentrácie CO 2 je v súčasnosti najviac využívané riešenie pre efektívne riadenie vetrania. Koncentrácia oxidu uhličitého má skvelú vypovedajúcu hodnotu o tom, ako je vzduch aktuálne vydýchaný.
Tieto čidlá preto umiestňujeme do pobytových miestností , kde je hlavným producentom CO 2 človek.
Umiestňujeme teda do spální, detských izieb, pracovní, detských herní a obývacích izieb. Inštalujeme ich do výšky 1-1,5 m od podlahy . Najčastejšie ich nájdeme vo výške vypínačov.
Dôležité je tiež dbať na to, aby nebolo čidlo umiestnené v blízkosti prívodnej výustky čerstvého vzduchu a namerané údaje čidla neboli skreslené. Vhodné je umiestniť čidlo neďaleko (napr. 1m) od odvodnej výustky.
Pokiaľ plánujete použitie čidiel CO 2 , je dobré čidlo umiestniť do všetkých pobytových miestností . Pokiaľ sa čidlo umiestni napr. len do detskej izby, môže nastať prípad, keď je v detskej izbe nízka hladina CO 2 , ale v spálni hodnoty prekračujú prijateľnú hranicu.
NÁŠ TIP:
Nami odporúčané priestorové čidlá CO2
{ADS-CO2-24;NL-ECO-CO2;CL-CO2}
Priestorové čidlá RH
Tento typ čidiel je vhodný najmä pre miestnosti s predpokladaným vznikom vysokej vlhkosti, menovite teda kúpeľne, WC, wellness a práčovne . V týchto miestnostiach však ich využiteľnosť nekončí. V niektorých prípadoch je potrebné strážiť vlhkosť aj v iných miestnostiach, kde inak môžu napríklad vznikať plesne.
Vhodná inštalácia je do výšky nad 1-2 m od podlahy . Miesto vyberajte podobne ako pri CO 2.
NÁŠ TIP:
Nami odporúčané priestorové čidlá vlhkosti
{ADS-RH-24;NL-ECO-RH-BA;Z-CRJ-P-001}
Priestorové čidlá VOC
Čo je vlastne VOC? Veľmi laicky povedané sú to pachy. Ich zdrojom môže byť človek (dych, pot, metabolické činnosti) alebo napríklad varenie, kozmetika, čistiace prostriedky, atď.
Senzory VOC môžeme využiť v kuchyniach, toaletách, šatniach či domácich posilňovniach.
Inštalujeme do výšky 1-2m od podlahy, min. 1m od rohov miestností, min. 1m od dverí. Vhodné je umiestniť čidlo neďaleko (napr. 1m) od odvodnej výustky.
NÁŠ TIP:
Nami odporúčané priestorové čidlá VOC
{ADS-VOC-230;ADS-VOC-24}
Priestorové čidlá teploty
Snímače teploty v priestore sú často potrebné práve na prevádzku rekuperačnej jednotky s chladením alebo kúrením. Často majú tieto jednotky snímač teploty v ovládači , ale nie je to nutné, pokiaľ klient preferuje manuálne ovládanie.
Senzory umiestňujeme do miestností s najväčšou expozíciou chladu alebo tepla – typicky miestnosť s krbom alebo podkrovné izby.
NÁŠ TIP:
{NL-ECO-T;NL-ECO-TD}
Čidiel existuje celý rad nad rámec tých, ktoré sme vám doteraz predstavili. My sme vybrali typy relevantné pre systémy vetrania rodinných domov.
Komunikácia čidiel s rekuperačnou jednotkou
Bežné čidlá ponúkajú 3 druhy výstupov , ktorými je možné riešiť komunikáciu s ďalšími prvkami systému.
Relé výstup
Tento druh výstupu odošle jednotke signál pri prekročení nastavenej hodnoty meranej veličiny.
Je to jednoduchší druh komunikácie, ktorý je vhodnejší skôr na spúšťanie odťahových ventilátorov. Aj pre systémy vetrania s rekuperáciou má však svoje využitie, napr. spustenie zvýšeného odťahu od krbu pri prekročení určitej teploty v priestore alebo okamžité zvýšenie výkonu rekuperačnej jednotky.
Výstup 0-10V
Vhodný pre plynulé riadenie výkonu rekuperačnej jednotky či ventilátora. Jedná sa o najbežnejší variant komunikácie čidlo-jednotka.
Tento druh komunikácie je úplne dostačujúci na kompletné riadenie výkonu vetracej jednotky a jedná sa, pri správnom prevedení, o najúspornejší a najpohodlnejší spôsob ovládania vetrania.
Modbus výstup
Odpoveď na stále vyššiu početnosť nadradených systémov (múdra domácnosť) v nových rodinných domoch. Niektoré moderné rekuperačné jednotky už tiež začínajú prechádzať na Modbus komunikáciu pre čidlá alebo dokonca aj pre Boost tlačidlá. Tieto čidlá sa teda najskôr začnú objavovať čoraz viac.
Odosiela nameranú hodnotu meranej veličiny pomocou Modbus komunikácie. Nie je to teda ako predchádzajúce riešenie, kde do jednotky ide iba 0-10V a je treba prepočítavať podľa charakteristiky čidla. Tento variant je teda asi najintuitívnejší.
Ako mám čidlá napájať?
Teraz už teda vieme, aké veličiny nám čidlá môžu merať, kam ich inštalovať a ako komunikujú s našou jednotkou/ventilátorom. Prechádzame teda na to, ak môžeme čidlo napájať.
Čidlá bývajú napájané 12/24 V AC/DC, 230 V AC alebo batériami.
Káblom napájané čidlá (12/24 V a 230 V)
Tento variant býva najbežnejší a oproti ďalšiemu variantu sú čidlá aj o niečo lacnejšie. Čidlá sa pre komunikáciu vo väčšine prípadov prepájajú s rekuperačnou jednotkou av niektorých prípadoch je možné čidlá napájať aj priamo z jednotky. Napájať však môžeme len menšie množstvo čidiel a záleží samozrejme na type jednotky.
Batériové čidlá
Batériové čidlá sa využívajú hlavne pri rekonštrukciách alebo pokiaľ sa čidlá pridávajú dodatočne. Nie je nutné riešiť akúkoľvek kabeláž, stačí osadiť čidlá na požadované miesta ak jednotke osadiť prijímač, ktorý sa prepojí s jednotkou.
Životnosť batérií je v dnešnej dobe dlhá, a tak výmena prebieha väčšinou raz ročne. Toto riešenie teda môže, samozrejme za vyššiu obstarávaciu cenu, plne nahradiť káblový variant čidiel.
Životnosť čidla - kedy čidlo začne klamať
Údržba čidiel
Snímače teploty, Rh a VOC sú v podstate bezúdržbové. Počas ich prevádzky nie je potrebná žiadna kalibrácia alebo údržba.
Čidlá CO2 sú na prvý pohľad náročnejšie na prevádzku, ale vďaka autokalibračnej funkcii , ktorou sú nami ponúkané čidlá vybavené, sa spoľahlivosť výrazne zlepšuje na rozdiel do lacnejších náhradiek .
Autokalibračná funkcia funguje tak, že čidlo dlhodobo koriguje svoju presnosť podľa vonkajšieho vzduchu, v ktorom je relatívne konštantná koncentrácia CO 2 - 400 ppm. Pre správnu funkciu autokalibrácie je potrebné, aby raz za 10 dní došlo k riadnemu vyvetraniu vnútorného priestoru na hodnoty blízke vonkajšiemu vzduchu.
Životnosť u čidiel samozrejme nie je neobmedzená , rovnako ako u čohokoľvek iného. Čidlá ponúkané pre našich klientov na eshope aj pre naše inštalácie vetrania s rekuperáciou sa však môžu pochváliť minimálnou životnosťou 10 rokov.
Pri dosiahnutí desiateho roku, môže začať čidlo merať nepresné hodnoty. Preto odporúčame spoľahlivosť čidla overiť a prípadne vymeniť za nové.